Indeksowanie stron w Google – poradnik

Z artykułu dowiesz się:

Index Google jest to lista stron internetowych które Google wyświetla w swojej wyszukiwarce. Aby nowa treść umieszczona na stronie internetowej pojawiła się w bazie danych Google konieczne jest aby odwiedził ją tak zwany GoogleBot czyli robot internetowy chodzący po witrynach.

To czy roboty Google odwiedzą nasz adres url zależy od różnych czynników w tym poprawności kodu źródłowego oraz treści. W ostatnich miesiącach indeksowanie stron zostało mocno ograniczone, szczególnie dla treści niskiej jakości w tym treści zduplikowanych, nie angażujących użytkowników czy stron z problemami technicznymi.

Google w swoim dokumencie „Google Search Central” tłumaczy proces indeksacji w następujący sposób:

„O tym, w jaki sposób Google indeksuje Twoje treści, decydują algorytmy systemu, które uwzględniają potrzeby użytkowników i kontrole jakości. Sposób, w jaki zarządzasz udostępnianiem treści do indeksowania (oparty na adresie URL strony), może mieć wpływ na proces indeksowania. Bez adresów URL stron nasze systemy nie mogą skanować, indeksować ani wyświetlać Twoich informacji w wyszukiwarce.”

https://developers.google.com/search/docs/beginner/intro-indexing

Jak sprawdzić czy strona jest zaindeksowana w Google?

Aby sprawdzić czy dana strona jest zaindeksowana w Google należy skorzystać z tzw. operatora wyszukiwania zaawansowanego „site:”. Po skorzystaniu z tej opcji Google ograniczy wyniki wyszukiwania do podstron zawierających dany adres.

Indeksacja strony – sprawdzanie zaindeksowanych stron

Inne sposoby sprawdzenia czy wybrane adresy url są indeksowane:

  • wklejenie do wyszukiwarki kawałka tekstu ze strony
Indeksowanie strony w Google
  • wklejenie do wyszukiwarki np. tytułu artykułu i strony na której go umieściliśmy
Indeksacja strony w wynikach wyszukiwania

UWAGA! Często spotykamy się z opiniami, że brak wyszukiwanego wyniku po skorzystaniu z operatora „site:” oznacza brak indeksacji. To nie prawda. Według informacji zamieszczonej w dokumentacji Google (https://developers.google.com/search/docs/advanced/debug/search-operators/all-search-site): „Adres URL, który znajduje się w indeksie Google, może wyświetlać się w wynikach wyszukiwania powiązanych z nim zapytań site:, ale nie jest to gwarantowane.”

Dlaczego Google nie wyszukuje strony?

Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Najpopularniejszym przypadkiem jest blokowanie indeksowania za pomocą tagu noindex lub w pliku robots.txt. Bardzo często sytuacja taka ma miejsce w przypadku nowych stron które zostają przeniesione na adres docelowy, a wcześniej znajdywały się pod adresem roboczym (były ukryte).

Blokowanie przez noindex

Aby zweryfikować czy strona nie jest blokowana dyrektywą noindex należy sprawdzić czy w kodzie strony, w sekcji <head> występuje zapis: <meta name=”robots” content=”noindex”> lub <meta name=”googlebot” content=”noindex”>.

Blokowanie przez robots.txt

Aby zweryfikować czy strona nie jest blokowana przez plik robots.txt należy sprawdzić czy w tym pliku nie występuje zapis:

User-agent: Googlebot

Disallow: /

lub

User-agent: *

Disallow:

Tagi kanoniczne (Canonical tags)

Zadbaj o to aby w twojej witrynie występował prawidłowy tag strony kanonicznej. Algorytmy Google prawdopodobnie nie zaindeksują adresu url, który posiada alternatywną stronę zawierająca tą samą lub bardzo podobną treść.

Dlaczego Google nie indeksuje strony?

Jeśli Twoja witryna internetowa pomimo upływu kilku tygodni nie została zaindeksowana, prawdopodobnie występują na niej poniższe błędy:

  • blokowanie dyrektywą noindex
  • blokowanie za pomocą pliku robots.txt
  • blokowanie poprzez błędnie ustawione tagi kanoniczne
  • brak mapy strony
  • brak linków prowadzących do podstrony
  • brak optymalizacji / błędy dla urządzeń mobilnych
  • zbyt długi czas ładowania się strony
  • treść na stronie jest niskiej jakości / na stronie nie ma w ogóle treści
  • zbyt duża liczba reklam na stronie
  • zbyt duża liczba przekierowań (pętla przekierowań)
  • problemy z renderowaniem JavaScript
  • problemy techniczne na stronie

Jak zindeksować stronę w Google?

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na indeksowanie strony w Google jest zgłoszenie prośby o indeksację w Google Search Console. GSC jest to darmowe narzędzie przeznaczone dla webmasterów.

Drugim skutecznym sposobem jest dodanie do strony mapy witryny czyli XML Maps. Oczywiście działania te mogą nie przynieść oczekiwanego efektu dlatego warto wspomóc cały proces działaniami zewnętrznymi.

Ile trwa indeksowanie strony w Google?

W zależności od wielu czynników zindeksowanie nowej lub zaktualizowanej treści może trwać od kilku minut do kilku tygodni, a w niektórych przypadkach Google odrzuca całkowicie strony uznając je za niewarte wyświetlania w wyszukiwarce.

Jak przyspieszyć indeksowanie strony w Google?

Jest kilka sposobów na zaindeksowanie przez roboty Google nowych adresów url, najpopularniejsze z nich to:

Zgłoszenie nowego adresu url do zindeksowania w Google Search Console

W celu zgłoszenia nowego adresu url w Google Search Console należy w konsoli dla webmasterów przejść do „narzędzia sprawdzania adresów url” i wkleić adres swojej strony internetowej w polu podanym na górze. Następnie klikając „Testuj adres URL” otrzymamy odpowiedź czy adres jest już w wyszukiwarce, jeśli nie, mamy możliwość zgłoszenia go do indeksu Google poprzez naciśnięcie: Poproś o zaindeksowanie”.

Indeksowanie adresów url w Google Search Console

Przygotowanie i zgłoszenie mapy witryny do Google Search Console.

Poprawnie zbudowana i zgłoszona do Google Search Console mapa witryny pozwala poinformować roboty Google, że w twojej witrynie pojawiła się nowa treść. Aby wzmocnić proces indeksacji należy mapę witryny zgłosić w konsoli dla webmasterów:

Mapa witryny w Google Search Console

<p”>Dodatkowo mapę witryny można umieścić w pliku robots.txt poprzez dodanie zapisu:
„Sitemap: http://www.example.com/sitemap.xml”

Źródło: https://developers.google.com/search/docs/advanced/robots/create-robots-txt?hl=pl

Mapa witryny na stronie

Przygotowanie nowej podstrony w twojej witrynie, w której umieszczona zostanie mapa witryny i podlinkowanie jej w menu strony.

W przypadku stron na CMS WordPress ciekawym pomysłem jest dodanie wtyczki Simple Sitemap Pro.

Działanie wtyczki jest bardzo proste:

– dodajemy nową podstronę, możemy ją nazwać np. „Mapa strony”. W treści dodajemy mapę strony zgodnie z instrukcją: https://wpgoplugins.com/document/simple-sitemap-pro-documentation/#simple-sitemap-shortcodes (przy zwykłym edytorze dodajemy po prostu: [simple-sitemap types=’post’] w trybie tekstowym). Sprawdzamy czy na stworzonym adresie jest mapa strony,

– nową podstronę dodajemy do menu lub w inny sposób jako link side-wide (na każdej podstronie).

Linkowanie wewnętrzne

Dobrą praktyką wspomagającą indeksację strony w Google jest podlinkowanie wewnętrzne nowo powstałego adresu url. Działanie takie sprawia, że robot Google krążący po naszych adresach url szybciej odnajdzie „ścieżkę” do nowej strony, a co za tym idzie umieści ją w wynikach wyszukiwania.

Pomysły na linkowanie wewnętrzne:

  • Sidebar np. w polecane artykuły
  • Footer np. „Zobacz także”

Dodatkową korzyścią z linkowania wewnętrznego witryny jest poprawienie jej struktury dla użytkowników. Jeśli linkowanie wykonane jest prawidłowo podniesiemy czas spędzony na stronie czy liczbę odwiedzonych podstron podczas sesji.

Programy do indeksowania

indexmenow.com – w naszej opinii jeden ze skuteczniejszych programów poprawiający indeksowanie witryny. Jego działanie jest dość proste. Jeśli chcesz aby algorytmy Google zaindeksowały adresy url znajdujące się w twojej witrynie należy po prostu stworzyć odpowiedni projekt z niezaindeksowanymi adresami url i go włączyć. Program wykonuje kilka prób indeksowania. Ciekawostką jest fakt, że jeśli nowy adres url nie pojawi się w wynikach wyszukiwania twórcy deklarują zwrot przeznaczonych na to środków . Stan indeksowania można sprawdzać co godzinę.

Statystyki indeksowania – https://indexmenow.com/pl_pl/

Oczywiście programów wspomagających dodanie nowych podstron do wyszukiwarki Google jest dużo więcej, np.:

  • speed-links.net
  • gindex.me

Indeksacja stron w Google – podsumowanie

  • wyeliminowanie błędów na stronie
  • dodanie mapy witryny
  • podlinkowanie nowych linków ze strony głównej serwisu
  • zgłoszenie nowych adresów do zaindeksowania w Google Search Console
  • programy zewnętrzne
Marcin Żmuda

Marcin Żmuda

Marcin Żmuda specjalista SEO i marketingu internetowego w Google, z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży. W chwili obecnej, Marcin Żmuda pełni funkcję Głównego Specjalisty SEO w firmie Orion Media Group, jest także założycielem i właścicielem agencji Embasy.

Embasy, Marcin Żmuda

Jana Nowaka-Jeziorańskiego 53G/59
WARSZAWA 03-982

marcin.zmuda@embasy.pl
506-257-330

Ostatnio dodane

Słowa kluczowe vs encje

W ciągu ostatnich kilkunastu lat, Google zrewolucjonizowało sposób, ustalania rankingu słów kluczowych w swojej wyszukiwarce. Prawdopodobnie mało kto pamięta metatag „keywords”, który był w swoim

Encje – klucz do nowoczesnego SEO

Entities to termin, który zyskuje na popularności w kontekście pozycjonowania stron internetowych. Możemy zastanawiać się, co to właściwie znaczy i dlaczego jest to tak ważne

Zakaz reklamy adwokackiej – nowe zasady

Przez wiele lat, adwokaci w Polsce musieli radzić sobie z restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi promocji swoich usług. Wszystko to uległo zmianie, gdy Naczelna Rada Adwokacka (NRA)

Google knowledge graph (graf wiedzy Google)

Grafy wiedzy Google to ogromna baza automatycznie generowanych informacji z różnych źródeł, wśród których najpopularniejsze to m.in. Wikipedia, CIA World Factbook, Wikidata czy Freebase. Dodatkowym

Autor vs AI

W ostatnim czasie tematem numer jeden w branżach związanych z internetem i nie tylko, jest ChatGPT, czyli sztuczna inteligencja, która zna odpowiedzi na „wszystkie” pytania.

To Top