Czy zastanawiałeś się kiedyś jak internauci widzą twoją firmę i poszczególnych jej pracowników? Czy warto zwiększać zaufanie wśród potencjalnych klientów i budować autorytet w swojej branży? Odpowiedź może być tylko jedna – TAK. W naszej codziennej pracy spotykaliśmy się z partnerami biznesowymi których reputacja w internecie została nadszarpnięta poprzez niepochlebne artykuły czy opinie. Najczęściej negatywy pojawiają się po wyszukaniu albo imienia i nazwiska albo konkretnej marki. Wielu użytkowników internetu przed podpisaniem umowy tudzież zakupem produktu dodatkowo sprawdza również frazę: „brand + opinia”.
Wychodząc na przeciw takim sytuacją przygotowaliśmy ofertę dzięki której twój wizerunek w Google, będzie spójny, profesjonalny i wiarygodny. Pierwszym etapem usługi jest ustalenie jakie słowa kluczowe mają wpływ na twoją markę osobistą i relacje biznesowe, następnie nasi specjaliści określają nakład pracy potrzebny do odbudowania czy też zbudowania od podstaw personal brandingu w Google. Poprzez konsultację dobieramy odpowiednie tematy z którymi warto zapoznać wyszukujących, mogą to być zarówno sukcesy osobiste jak i np. wydarzenia w firmie jak podpisanie nowego kontraktu. Proponowane przez nas publikacje mają na celu zwiększenie siły marki osobistej (personal branding) oraz stworzenie sytuacji w której odbiorca będzie postrzegać Cię przez pryzmat pozytywnych informacji.
Silna marka to również pozytywny wizerunek w mediach społecznościowych. Portale takie jak LinkedIn czy Facebook są nie tylko świetnym nośnikiem informacji dzięki któremu inni mogą dowiedzieć się jak działa twój biznes, na co stawiasz w kontaktach z kontrahentami czy gdzie udzieliłeś wypowiedzi ale również są na tyle „mocne”, że wyświetlane są przez Google na czołowych pozycjach w zapytaniach brandowych. Myśląc o pozytywnym wizerunku w sieci warto więc zadbać o Social Media.
Wizerunek marki w internecie, a Google
W dokumencie o którym więcej piszemy w artykule: Zagrożenia dla rynku ecommerce Google wielokrotnie przytacza skrót E-E-A-T. Można wobec tego wysnuć wniosek, że Experience – Expertise – Authority – Trust jest istotną składową Algorytmu Google. Według licznych analiz w internecie aby zadbać o wysoki E-E-A-T witryny firmowej musisz zastanowić się czy jako twórca treści posiadasz niezbędne doświadczenie w swojej branży. W wytycznych dotyczących oceny jakości wyszukiwania (https://services.google.com/fh/files/misc/hsw-sqrg.pdf) możemy przeczytać:
„Wiele rodzajów stron jest godnych zaufania i dobrze spełnia swoje zadanie, gdy są tworzone przez osoby z bogatym osobistym doświadczeniem. Na przykład, komu byś zaufał: recenzji produktu od kogoś, kto osobiście go używał, czy „recenzji” kogoś, kto tego nie zrobił?”
oraz
„Doświadczenie jest cenne w prawie każdym temacie. Posty w mediach społecznościowych i dyskusje na forach są często wysokiej jakości, jeśli dotyczą osób dzielących się swoimi doświadczeniami. Od pisania symfonii po recenzowanie sprzętu gospodarstwa domowego, doświadczenie z pierwszej ręki może sprawić, że post w mediach społecznościowych lub strona dyskusyjna będą wysokiej jakości”.
Tak właśnie działa personal branding! Przedstawiając swoją firmę, przedstawiasz nie tylko produkty ale również ludzi – siebie i pracowników których charakteryzuje renoma w danej dziedzinie i autentyczność wynikająca z doświadczenia. Dodatkowo dzieląc się swoją wiedzą na portalach branżowych kreujesz swój wizerunek jako eksperta w swojej dziedzinie reklamując przy tym własną firmę.
Personal branding – negatywne wzmianki w Google
Czasem zdarza się, szczególnie w Google Places for Business, że otrzymamy niesprawiedliwą negatywną ocenę. Co możemy wtedy zrobić? Jeśli opinia nie spełnia wymogów zawartych w Polityce treści publikowanych przez użytkowników w Google Maps (https://support.google.com/contributionpolicy/answer/7400114?&ref_topic=7422769) możemy ja zgłosić. W tym celu należy w miejscu zaznaczonym na screenie kliknąć 3 kropki, a następnie wybrać powód zgłoszenia.

Jeśli opinia nie zostanie usunięta możemy również skontaktować się z supportem Google poprzez formularz zgłoszeniowy.
Co zrobić w przypadku kiedy negatywny wpis na jakiejś stronie znajduje się wysoko w wynikach wyszukiwania np. na nasze imię i nazwisko psując tym samym nasz personal branding? Oprócz możliwości „zrzucenia” takiego wyniku poprzez dodanie publikacji na jakościowych serwisach oraz sumiennego, szerokiego uzupełnienia profili w Social Media w niektórych przypadkach możemy skorzystać z prawa do zapomnienia.
Kwestia ta została poruszona w jednym z ostatnich wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej do którego zwrócił się niemiecki sąd. Sprawa dotyczyła niemieckiego biznesmena który wraz ze swoją partnerką zażądał od Google usunięcia z wyników negatywnych artykułów które naruszały jego wizerunek. Google nie usunął wyników tłumacząc, że nie są w stanie zweryfikować prawdziwości informacji, oraz, że nie łączy go stosunek prawny z dostawcami treści. Wtedy na prośbę niemieckiego sądu do sprawy odniosło się TSUE opierając swoją odpowiedź na RODO oraz prawie do informacji.
Z rozporządzenia wprost wynika, że prawo do wolności wypowiedzi i informacji nie może być stosowane kiedy chociaż fragment publikacji zawiera nieprawdę. Udowodnienia takiego stanu rzeczy leży po stronie wnioskującego, natomiast operator wyszukiwarki jest zobowiązany takie treści usunąć z wyników.
Skorzystać z formularza można pod tym adresem: https://reportcontent.google.com/forms/rtbf

Silna marka osobista – zalety
- Zwiększenie sprzedaży i dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów
- Zdobycie zaufania jako ekspert branżowy (personal brand)
- Kontrola nad wynikami wyszukiwania na hasła brandowe oraz związane z personaliami (lepszy pr i przekaz marketingowy)
- Lepszy marketing