Personal branding w Google czyli silna marka osobista

Z artykułu dowiesz się:

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak internauci widzą twoją firmę i poszczególnych jej pracowników? Czy warto zwiększać zaufanie wśród potencjalnych klientów i budować autorytet w swojej branży? Odpowiedź może być tylko jedna – TAK. W naszej codziennej pracy spotykaliśmy się z partnerami biznesowymi których reputacja w internecie została nadszarpnięta poprzez niepochlebne artykuły czy opinie. Najczęściej negatywy pojawiają się po wyszukaniu albo imienia i nazwiska albo konkretnej marki. Wielu użytkowników internetu przed podpisaniem umowy tudzież zakupem produktu dodatkowo sprawdza również frazę: „brand + opinia”.

 Wychodząc na przeciw takim sytuacją przygotowaliśmy ofertę dzięki której twój wizerunek w Google, będzie spójny, profesjonalny i wiarygodny. Pierwszym etapem usługi jest ustalenie jakie słowa kluczowe mają wpływ na twoją markę osobistą i relacje biznesowe, następnie nasi specjaliści określają nakład pracy potrzebny do odbudowania czy też zbudowania od podstaw personal brandingu w Google. Poprzez konsultację dobieramy odpowiednie tematy z którymi warto zapoznać wyszukujących, mogą to być zarówno sukcesy osobiste jak i np. wydarzenia w firmie jak podpisanie nowego kontraktu. Proponowane przez nas publikacje mają na celu zwiększenie siły marki osobistej (personal branding) oraz stworzenie sytuacji w której odbiorca będzie postrzegać Cię przez pryzmat pozytywnych informacji.

Silna marka to również pozytywny wizerunek w mediach społecznościowych. Portale takie jak LinkedIn czy Facebook są nie tylko świetnym nośnikiem informacji dzięki któremu inni mogą dowiedzieć się jak działa twój biznes, na co stawiasz w kontaktach z kontrahentami czy gdzie udzieliłeś wypowiedzi ale również są na tyle „mocne”, że wyświetlane są przez Google na czołowych pozycjach w zapytaniach brandowych. Myśląc o pozytywnym wizerunku w sieci warto więc zadbać o Social Media.

Wizerunek marki w internecie, a Google

W dokumencie o którym więcej piszemy w artykule: Zagrożenia dla rynku ecommerce Google wielokrotnie przytacza skrót E-E-A-T. Można wobec tego wysnuć wniosek, że Experience – Expertise – Authority – Trust jest istotną składową Algorytmu Google. Według licznych analiz w internecie aby zadbać o wysoki E-E-A-T witryny firmowej musisz zastanowić się czy jako twórca treści posiadasz niezbędne doświadczenie w swojej branży. W wytycznych dotyczących oceny jakości wyszukiwania (https://services.google.com/fh/files/misc/hsw-sqrg.pdf) możemy przeczytać:

„Wiele rodzajów stron jest godnych zaufania i dobrze spełnia swoje zadanie, gdy są tworzone przez osoby z bogatym osobistym doświadczeniem. Na przykład, komu byś zaufał: recenzji produktu od kogoś, kto osobiście go używał, czy „recenzji” kogoś, kto tego nie zrobił?”

 oraz

„Doświadczenie jest cenne w prawie każdym temacie. Posty w mediach społecznościowych i dyskusje na forach są często wysokiej jakości, jeśli dotyczą osób dzielących się swoimi doświadczeniami. Od pisania symfonii po recenzowanie sprzętu gospodarstwa domowego, doświadczenie z pierwszej ręki może sprawić, że post w mediach społecznościowych lub strona dyskusyjna będą wysokiej jakości”.

 Tak właśnie działa personal branding! Przedstawiając swoją firmę, przedstawiasz nie tylko produkty ale również ludzi – siebie i pracowników których charakteryzuje renoma w danej dziedzinie i autentyczność wynikająca z doświadczenia. Dodatkowo dzieląc się swoją wiedzą na portalach branżowych kreujesz swój wizerunek jako eksperta w swojej dziedzinie reklamując przy tym własną firmę.

Personal branding – negatywne wzmianki w Google

Czasem zdarza się, szczególnie w Google Places for Business, że otrzymamy niesprawiedliwą negatywną ocenę. Co możemy wtedy zrobić? Jeśli opinia nie spełnia wymogów zawartych w Polityce treści publikowanych przez użytkowników w Google Maps (https://support.google.com/contributionpolicy/answer/7400114?&ref_topic=7422769) możemy ja zgłosić. W tym celu należy w miejscu zaznaczonym na screenie kliknąć 3 kropki, a następnie wybrać powód zgłoszenia.

Jeśli opinia nie zostanie usunięta możemy również skontaktować się z supportem Google poprzez formularz zgłoszeniowy.

Co zrobić w przypadku kiedy negatywny wpis na jakiejś stronie znajduje się wysoko w wynikach wyszukiwania np. na nasze imię i nazwisko psując tym samym nasz personal branding? Oprócz możliwości „zrzucenia” takiego wyniku poprzez dodanie publikacji na jakościowych serwisach oraz sumiennego, szerokiego uzupełnienia profili w Social Media w niektórych przypadkach możemy skorzystać z prawa do zapomnienia.

Kwestia ta została poruszona w jednym z ostatnich wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej do którego zwrócił się niemiecki sąd. Sprawa dotyczyła niemieckiego biznesmena który wraz ze swoją partnerką zażądał od Google usunięcia z wyników negatywnych artykułów które naruszały jego wizerunek. Google nie usunął wyników tłumacząc, że nie są w stanie zweryfikować prawdziwości informacji, oraz, że nie łączy go stosunek prawny z dostawcami treści. Wtedy na prośbę niemieckiego sądu do sprawy odniosło się TSUE opierając swoją odpowiedź na RODO oraz prawie do informacji.

Z rozporządzenia wprost wynika, że prawo do wolności wypowiedzi i informacji nie może być stosowane kiedy chociaż fragment publikacji zawiera nieprawdę. Udowodnienia takiego stanu rzeczy leży po stronie wnioskującego, natomiast operator wyszukiwarki jest zobowiązany takie treści usunąć z wyników.

Skorzystać z formularza można pod tym adresem: https://reportcontent.google.com/forms/rtbf

Silna marka osobista – zalety

   • Zwiększenie sprzedaży i dotarcie do większej liczby potencjalnych klientów

   • Zdobycie zaufania jako ekspert branżowy (personal brand)

   • Kontrola nad wynikami wyszukiwania na hasła brandowe oraz związane z personaliami (lepszy pr i przekaz marketingowy)

   • Lepszy marketing

  Marcin Żmuda

  Marcin Żmuda

  Ekspert marketingu internetowego z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży SEO. W chwili obecnej, Marcin Żmuda pełni funkcję Głównego Specjalisty SEO w firmie Orion Media Group, jest także założycielem i właścicielem agencji Embasy, oraz autorem kanału na YouTube: Update Time, gdzie prezentuje informacje z branży SEO.

  Embasy, Marcin Żmuda

  Jana Nowaka-Jeziorańskiego 53G/59
  WARSZAWA 03-982

  marcin.zmuda@embasy.pl
  506-257-330

  Wiadomości SEO

  Ostatnio dodane

  Jak działa algorytm Google?

  Bez większego echa w polskim świecie SEO przeszło bardzo interesujące wydarzenie, jakim niewątpliwie była kolejna odsłona procesu Stany Zjednoczone Ameryki i inni przeciwko Google LLC.

  Słowa kluczowe vs encje

  W ciągu ostatnich kilkunastu lat, Google zrewolucjonizowało sposób, ustalania rankingu słów kluczowych w swojej wyszukiwarce. Prawdopodobnie mało kto pamięta metatag „keywords”, który był w swoim

  Encje – klucz do nowoczesnego SEO

  Entities to termin, który zyskuje na popularności w kontekście pozycjonowania stron internetowych. Możemy zastanawiać się, co to właściwie znaczy i dlaczego jest to tak ważne

  Zakaz reklamy adwokackiej – nowe zasady

  Przez wiele lat, adwokaci w Polsce musieli radzić sobie z restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi promocji swoich usług. Wszystko to uległo zmianie, gdy Naczelna Rada Adwokacka (NRA)

  Google knowledge graph (graf wiedzy Google)

  Grafy wiedzy Google to ogromna baza automatycznie generowanych informacji z różnych źródeł, wśród których najpopularniejsze to m.in. Wikipedia, CIA World Factbook, Wikidata czy Freebase. Dodatkowym

  To Top