Projekt Magi – przyszłość wyszukiwarki Google

Z artykułu dowiesz się:

Według wewnętrznych badań firmy Google aż 40% użytkowników internetu z generacji Z (urodzeni w latach 1997 – 2012) nie korzysta z tradycyjnej wyszukiwarki. Gdzie wobec tego znajdują informacje takie jak polecane restauracje czy odpowiedzi na nurtujące ich pytania? W Social Mediach, wśród których królują Tik-Tok i Instagram. Młodzi ludzie szukają większej interaktywności, długie recenzje nie zaspokajają ich ciekawości, dużo lepiej w tej kwestii sprawdzają się video relacje osób, które są na miejscu. Reakcją Google na taki trend było najpierw wprowadzenie do wyników wyszukiwania filmów z Tik-Toka (2019), a następnie uruchomienie w 2020 roku tzw. YouTube Shorts, czyli formatu z filmami krótszymi niż 60 sekund. Dodatkowym ciosem, który otrzymała ostatnio tradycyjna wyszukiwarka jest również AI, a przede wszystkim wprowadzenie do Bing-a ChataGpt. Powtarzające się w ostatnim czasie plotki o tym, że firma Samsung chce zastąpić w swoich telefonach standardową wyszukiwarkę Google produktem Microsoftu wywołały jeszcze większa panikę. Te i inne problemy wynikające ze zmiany sposobu korzystania z internetu sprawiły, że Google aby nadal utrzymać się na pierwszym miejscu musi zareagować. Czy właśnie nadchodzi ten moment?

Prawdopodobnie w środę 10 maja na światowej konferencji deweloperskiej I/O firma Google przedstawi światu swój nowy projekt – Magi. Zgodnie z pierwszymi informacjami Magi na nowo definiuje sposób prezentowania wyników wyszukiwania. Oprócz rozmów ze sztuczną inteligencją wyniki mają być bardziej interaktywne, zawierać nie tylko video, ale również posty z social mediów. Google chciałby aby wyszukiwarka była bardziej wizualna i spersonalizowana, żeby użytkownik miał możliwość pogłębiania swoich zapytań.

Źródło: https://blog.google/technology/developers/io-2022-keynote/

Jak będzie działać Projekt Magi?

Z informacji od Google, Magi opiera się na algorytmie głębokiego uczenia szkolonym na ogromnej bazie danych w skład której będą wchodziły nie tylko strony internetowe, ale również prace naukowe czy posty z Social Mediów. Dzięki wykorzystaniu technik takich jak analiza sentymentu i NLP (przetwarzanie języka naturalnego) wyszkolony algorytm będzie w stanie analizować i interpretować zapytania w czasie rzeczywistym. Następnie analiza łączona będzie z danymi o użytkowniku takimi jak historia wyszukiwania, lokalizacja czy aktywność w mediach społecznościowych.

Po kilku latach poświęconych na budowę systemu około 160 specjalistów Google pracuje aktualnie nad wdrożeniem nowych funkcjonalności do wyszukiwarki. Z różnych przecieków, w tym od dyrektora Google (Sundar Pichai) możemy dowiedzieć się m.in. o systemie uczącym się, co użytkownicy chcą wiedzieć na podstawie wcześniejszych zapytań, możliwość generowania kodu, wykorzystaniu technologii mapowania Google Earth przy pomocy AI czy o generowaniu obrazów bezpośrednio w wynikach Google Image. Nie zabraknie również chat bota, który może zostać wbudowany bezpośrednio w przeglądarkę Google Chrome.

W pierwszej fazie wprowadzenia produktu firma planuje przetestować nowe funkcjonalności na około milionie użytkowników. Liczba ta powinna stopniowo wzrastać do około 30 milionów do końca roku. Istotne jest również to, że testerami będą wyłącznie osoby korzystające z Google w Stanach Zjednoczonych.

Reklamy Google Ads w projekcie Magi

Firma Google nie byłaby sobą, gdyby nie pomyślano jak w nowej wersji wyszukiwarki umieścić reklamy. Według informacji Project Magi pomoże użytkownikom w realizacji transakcji, dbając o to aby internauta otrzymał dokładnie dopasowane reklamy. Dużo mówi się również o tym, że zmieni się sposób rozliczania płatności. Model CPC (cost-per-click) zostanie prawdopodobnie zastąpiony CPA czyli cost-per-action, modelem w którym płatność za reklamy pobierana jest w momencie gdy dochodzi do konwersji.

Jak może wyglądać „wyszukiwarka przyszłości”?

Wczoraj jeden z użytkowników Twittera – Scott Salter, opublikował na swoim profilu zrzut ekranu z wyników jakie wyświetliły się osobie z jego zespołu. Czy tak wygląda przyszłość wyszukiwarki Google?

Źródło: https://twitter.com/scottsltr/status/1654442562407616512

Aktualizacja po Google I/O 2023 – 10.05.2023

Już nie trzeba się domyślać.

Podczas Google I/O 2023 mieliśmy okazję dokładniej przyjrzeć się nowej wersji wyszukiwarki:


Dzięki naszemu nowemu środowisku generatywnej sztucznej inteligencji w wyszukiwarce uzyskasz jeszcze więcej dzięki pojedynczemu wyszukiwaniu. Będziesz w stanie szybko zrozumieć informacje dzięki migawce obsługiwanej przez sztuczną inteligencję, wskazówkom, które pomogą Ci dowiedzieć się więcej i naturalnym sposobom zadawania pytań. #GoogleIO

Oto Animacja przedstawiająca wyszukiwanie hasła „dobry rower na 5-milowe dojazdy ze wzniesieniami”. Pojawia się migawka oparta na sztucznej inteligencji i przewija wszystkie listy produktów rowerów, a następnie klikany jest przycisk „zapytaj o kontynuację”.

Oraz dodatkowo screeny z prezentacji na Google I/O 2023

Marcin Żmuda

Marcin Żmuda

Ekspert marketingu internetowego z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży SEO. W chwili obecnej, Marcin Żmuda pełni funkcję Głównego Specjalisty SEO w firmie Orion Media Group, jest także założycielem i właścicielem agencji Embasy, oraz autorem kanału na YouTube: Update Time, gdzie prezentuje informacje z branży SEO.

Embasy, Marcin Żmuda

Jana Nowaka-Jeziorańskiego 53G/59
WARSZAWA 03-982

marcin.zmuda@embasy.pl
506-257-330

Wiadomości SEO

Ostatnio dodane

Jak działa algorytm Google?

Bez większego echa w polskim świecie SEO przeszło bardzo interesujące wydarzenie, jakim niewątpliwie była kolejna odsłona procesu Stany Zjednoczone Ameryki i inni przeciwko Google LLC.

Słowa kluczowe vs encje

W ciągu ostatnich kilkunastu lat, Google zrewolucjonizowało sposób, ustalania rankingu słów kluczowych w swojej wyszukiwarce. Prawdopodobnie mało kto pamięta metatag „keywords”, który był w swoim

Encje – klucz do nowoczesnego SEO

Entities to termin, który zyskuje na popularności w kontekście pozycjonowania stron internetowych. Możemy zastanawiać się, co to właściwie znaczy i dlaczego jest to tak ważne

Zakaz reklamy adwokackiej – nowe zasady

Przez wiele lat, adwokaci w Polsce musieli radzić sobie z restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi promocji swoich usług. Wszystko to uległo zmianie, gdy Naczelna Rada Adwokacka (NRA)

Google knowledge graph (graf wiedzy Google)

Grafy wiedzy Google to ogromna baza automatycznie generowanych informacji z różnych źródeł, wśród których najpopularniejsze to m.in. Wikipedia, CIA World Factbook, Wikidata czy Freebase. Dodatkowym

To Top